Doktorský studijní program APLIKOVANÁ GEOINFORMATIKA je zaměřen na tvůrčí uplatnění geoinformačních disciplín (ke kterým patří geoinformační systémy, dálkový průzkum Země, prostorové databáze, digitální modely terénu a jejich nástavby, globální polohové systémy apod.) ve sféře obnovitelných přírodních zdrojů (tj. v lesnictví, zemědělství, zahradnictví, krajinném managementu) a ve sféře ekonomiky.
Podle klasifikace kmenových oborů vzdělání Českého statistického úřadu lze tento studijní program zařadit do kapitoly 3602V Geomatika.
Cílem tohoto celouniverzitního doktorského studijního programu je, aby úspěšný absolvent byl schopen samostatného i týmového tvůrčího využití moderních geoinformačních technologií (dále GIT) při vědecké práci i při aplikacích na všech úrovních managementu území.
Absolventi získají během studia komplexní přehled o intenzivně se vyvíjející problematice aplikované geoinformatiky, se specializovanými dovednostmi ve sféře managementu krajiny a s alternativním zaměřením na lesnictví, zemědělství, zahradnictví, krajinné plánování, a ekonomické aspekty hospodaření v území. Není opominut ani krizový management, jehož úlohy do aplikované geoinformatiky typicky patří.
Vstupní požadavky pro přijímací řízení
Uchazeči o přijetí do doktorského studijního programu „Aplikovaná geoinformatika“ musejí mít ukončené vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu zakončené státní zkouškou a obhajobou diplomové práce. Další podmínkou je úspěšné složení přijímací zkoušky z nezbytného rozsahu stanovených předmětů (geoinformatika, krajinná ekologie a informatika). Prostřednictvím přijímací zkoušky z odborných předmětů se ověřují znalosti příslušné odborné problematiky, předpoklady pro samostatnou tvůrčí práci a také znalosti světových jazyků. Znalost prostorově orientovaných SW je přínosem, stejně jako obecný přehled v oblastech politiky v krajině a veřejné informatiky.
Forma studia
Doktorské studium je realizováno ve formě prezenčního nebo kombinovaného studia. Řádná délka studia je 3 roky.
Studijní předměty
Doktorský studijní program (DSP) je koncipován jako modulární. Dosavadní znalosti si studenti prohlubují samostatným studiem, konzultacemi s příslušným učitelem a prací v laboratoři i v terénu. Mimo modulární strukturu DPS stojí jazyková příprava.
Oborová rada
doc. Ing. Martin Klimánek, Ph.D. – LDF MENDELU v Brně (předseda)
prof. Ing. Jaroslav Simon, CSc. – LDF MENDELU v Brně
doc. Ing. Karel Drápela, CSc. – LDF MENDELU v Brně
doc. Dr. Ing. Jan Štykar – LDF MENDELU v Brně
prof. Ing. Jan Křen, CSc. – AF MENDELU v Brně
Ing. David Procházka, Ph.D. – PEF MENDELU v Brně
doc. Dr. Ing. Alena Salašová – ZF MENDELU v Brně
doc. RNDr. Jaromír Kolejka, CSc. – PedF MU Brno
Ing. Vladimír Plšek, Ph.D. – Geodis Brno, s.r.o.
doc. Ing. Petr Rapant, CSc. – VŠB-TU Ostrava
prof. Ing. Ján Tuček, CSc. – TU vo Zvolene
Školitelé
doc. Ing. Martin Klimánek, Ph.D. – LDF MENDELU v Brně
Ing. Tomáš Mikita, Ph.D. – LDF MENDELU v Brně
Ing. Kamil Král, Ph.D. – LDF MENDELU v Brně
prof. Ing. Jan Křen, CSc. – AF MENDELU v Brně
Ing. David Procházka, Ph.D. – PEF MENDELU v Brně
doc. Dr. Ing. Jiří Rybička, CSc. – PEF MENDELU v Brně
doc. Dr. Ing. Alena Salašová – ZF MENDELU v Brně
doc. RNDr. Jaromír Kolejka, CSc. – PedF MU Brno